Vážení zákazníci, z důvodu přechodu na nový ekonomický systém je momentálně náš e-shop pozastaven. Děkujeme za pochopení.

Zero Waste - domácnost bez obalu

Jak začít s zero waste domácností?

Zaměříme se na mytí nádobí, což je jedna z nejběžnějších domácích činností, nádobí myjeme denně. A právě díky mytí nádobí produkujeme velké množství odpadu, houbiček, hadříků a obalů od mycích prostředků. Nejčastěji používáme klasické houbičky, které jsou však vyrobené z plastu a jsou v podstatě nerecyklovatelné.

Skvělou náhradou zde může být dřevěný kartáč na nádobí s přírodními štětinami, který vám vydrží výrazně déle než taková houbička. Například kartáč na zeleninu nebo nádobí od značky Tierra Verde, pokud doslouží v kuchyni, ještě stále jej můžete použít k úklidu nebo na zahradě, a nakonec jej můžete jej bez obav spálit třeba v krbu.

#ShowMore#

Pokud jste ale zvyklí na houbičky, vyberte si ty z přírodních materiálů. Přírodní houbičky nemají takovou tu známou pěnovou strukturu, pěnovým se nejvíce podobají houbičky z celulózy. Ostatní mohou být složením několika různých materiálů celulózy, konopí, lnu, ale i z recyklovatelných plastů. Bývají jemnější, ale zároveň jsou dostatečně účinné. Specifickou skupinou jsou houbičky z mikrovlákna, které sice obsahují plasty, nicméně mají výrazně delší životnost než klasické houbičky, navíc je můžete opakovaně vyprat, tedy by vám měly vydržet opravdu dlouho.

Pro opravdu zašpiněné nádobí se hodí drátěnka, kterou seženete například z kokosových vláken/slupky.

Kromě kartáčů či houbiček, je důležité, čím nádobí utíráme. Jednoduše vyměňte papírové utěrky za látkové. Při nákupu se zaměřte na kvalitu a vybírejte bavlněné utěrky. Utěrky nevalné kvality vodu spíše odpuzují, než aby ji vsákly. Navíc taková kvalitní utěrka je v domácnosti v podstatě věčná.

Úžasnými doplňky zero waste domácnosti jsou různé obaly, skladovací nádoby, sáčky na potraviny. Sáčky a pytlíky jsou po mytí nádobí velkým zdrojem odpadu. Běžné igelitové svačinové sáčky vyměňte za barevné a praktické krabičky. Nejen děti ocení svačinu ve veselém boxu. Pokud nemáte rádi boxy, vyberte si látkové sáčky a ubrousky. Hodí se na svačinu, ale i k uchování potravin v domácnosti.