Co je to tempeh?

Tempeh

Tempeh je původem z Indonésie, kde patří k tradičním pokrmům. Jedná se vlastně o sójový sýr. U nás získává poslední dobou na své popularitě a už zdaleka není jenom součástí jídelníčků vegetariánů a veganů. Svoji oblibu si získal hlavně díky svým nutričním hodnotám. Tempeh je velice vhodný pro vegany a vegetariány, sportovce, ale i děti. Obsahuje opravdu vysoké množství rostlinných bílkovin a také vitamín B12.

 Jak se vlastně tempeh vyrábí?

Tempeh se vyrábí fermentací uvařených sójových bobů. Fermentací vzniká ušlechtilá plíseň, která se postará o spojení sójových bobů a tuhou konzistenci tempehu.

 Jaké druhy tempehu najdete u nás v NATURÁLKU?

U nás na prodejně je k dostání tempeh natural, uzený, smažený, marinovaný a Asia. Nejvíce používaný tempeh je uzený a marinovaný. Naopak nejméně naturální (čerstvý) a to i přesto, že je o něco zdravější než ostatní. Čerstvý tempeh má dosti specifickou chuť a vůni tudíž potřebuje speciální úpravu.

 Využití v kuchyni

Čerstvý tempeh se rozhodně nehodí pro někoho, kdo ho chce vyzkoušet. Tento druh tempehu není určen pro studenou kuchyni. Příprava už vyžaduje zkušenosti. Čerstvý tempeh je vhodný např. na noc naložit do olivového oleje a bylin a teprve potom zpracovat dál. Super rychlý a opravdu chutný na přípravu je tempeh zauzený, marinovaný anebo smažený. Všechny tyto druhy se hodí na okamžitou spotřebu, a to i za studena. Tempeh je dobrý např. do dušené zeleniny, rizota, míchaných vajíček či salátu. Anebo jenom tak.

 

BIO Tempeh uzený

Složení: BIO sója, BIO slunečnicový olej, BIO shoyu bez lepkuv (sója, fermentovaná pšenice, mořská sůl)

Nutriční hodnoty tempehu na 100g jsou 1213kj/291kcal, tuky 19g z toho nasycené mastné kyseliny 1,7g, sacharidy 10g z toho cukry 0,7g, bílkoviny 20g, sůl 1,4

 

BIO tempeh smažený

Složení: BIO sója, BIO slunečnicový olej, BIO shoyu bez lepkuv (sója, fermentovaná pšenice, mořská sůl), BIO česnek

Nutriční hodnoty tempehu na 100g jsou 1235kj/297kcal, tuky 21g z toho nasycené mastné kyseliny 1,7g, sacharidy 11g z toho cukry 0,7g, bílkoviny 17g, sůl 1,4g