Jak uvařit cizrnu

Cizrna neboli římský hrách, je luštěnina. Má béžovou barvu a tvarem připomíná semena hrachu.

Cizrna má zastoupení téměř všech vitamínů a minerálních látek, především vápníku, hořčíku a fosforu. Obsahuje zdravé tuky a vlákninu.

Pomáhá tělu udržet svou správnou obrannou funkci v boji proti civilizačním chorobám. Přispívá k jemné a pevné pleti. Je výborným zdrojem rostlinných bílkovin.

Cizrna patří mezi dobře stravitelné luštěniny, mohou ji i děti i těhotné.

Cizrnu zakoupíte buď v suchém stavu, která potřebuje delší dobu na přípravu (musí se namáčet a pak vařit), nebo již uvařenou a naloženou v nálevu, ve skle nebo v plechovce. Ta je rychle po ruce, kdykoliv potřebujete.

cizrna

Cizrna má jemně oříškovou chuť a můžete ji připravit na sladký i slaný způsob. Můžete ji použít do pomazánek, ale i sladkých koláčů. Na pečení seženete již hotovou cizrnovou moukuCizrnu můžete klíčit.

Jak cizrnu připravit. Jak dlouho se vaří cizrna?

Cizrna suchá, kterou zakoupíte v sáčku.

Před vařením je potřeba cizrnu namočit minimálně na 8 hodin.

Pokud máte dost času, můžete nechat cizrnu 1-2 dny naklíčit. Zrno se tím oživí a nastartují se veškeré enzymatické procesy. Zlepší se výsledná chuť i stravitelnost. Cizrnu propláchněte, zalijte čistou vodou a nechte v teple bobtnat. Vodu vyměňujte alespoň dvakrát denně. Nakonec vodu slijte, vyberte a vyhoďte tmavá zrna, která neklíčí. Propláchněte a zalijte čistou vodou. Přiveďte k varu. Cizrnu vařte zhruba jednu hodinu, nenechte ji ale vřít jako brambory, jenom lehký var. Sůl přidejte až na konci vaření, stejně jako u ostatních luštěnin. Po hodině cizrnu ochutnejte, pokud se vám zdá ještě příliš tvrdá, klidně ve vaření pokračujte.

Pozor! Cizrna při namáčení až ztrojnásobí svůj objem. Počítejte s tím a namáčejte v dostatečně velkém hrnci.

Jako každá luštěnina i cizrna nadýmá. Pokud máte citlivější trávení je lepší odstranit slupky, které nejvíce nadýmají. Nejlépe to jde právě po uvaření. Uvařenou cizrnu prudce zchlaďte ledovou vodou, tím se nejlépe uvolní slupky, které slijte s vodou. Postup můžete několikrát opakovat. Ty, které nepovolí, zkuste sloupnout ručně. Promněte kuličky lehce v dlaních, nebo oloupejte jako mandle.

Pomoci může také přidání bylinek do vody. Vyzkoušejte přidat bazalku, libeček, tymián, nebo saturejku.

cizrna - jak dlouho se vaří

TIPY k přípravě cizrny!

Cizrna se skvěle hodí na zahušťování například polévek, nebo omáček. Hotovou cizrnu rozmixujte dohladka a přidejte například do bramboračky místo jíšky.

Cizrna výborně ladí s citronem, česnekem, koriandrem.

Pokud se chystáte připravovat pomazánku z cizrny, vždy si schovejte trochu vody z vaření. Můžete ji pak použít na zředění pomazánky.

Vzhledem k poměrně dlouhé době přípravy cizrny, si uvařte vždy celý sáček najednou a co nespotřebujete uchovejte v mrazáku. Můžete si uchovat jednotlivé porce, budete tak mít připravenou cizrnu po ruce, kdykoliv na ní dostanete chuť.

uvařená cizrn porce do mrazáku

 

 přejít do e-shopu

Jak správně uvařit cizrnu?
Vytvořeno03.05.2020
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Rozumím