Vážení zákazníci, z důvodu přechodu na nový ekonomický systém je momentálně náš e-shop pozastaven. Děkujeme za pochopení.

Zdravé stravování: Co je vhodné jíst na noc a co ne

Všichni víme, že strava hraje důležitou roli pro naše zdraví a pohodu. Ale co když se snažíme jíst zdravě, ale bojujeme s nočními chutěmi? Je to celkem obvyklý problém, protože po dlouhém a náročném dni často dostaneme chuť na něco malého na zub. Ale nebojte se, máme pro vás připravené tipy na to, co je v takovém případě vhodné jíst a co naopak ne.

1. Vhodné jídlo na noc

  • Ovoce: Mnoho druhů ovoce je vhodné na noční svačinku. Je lehké, osvěžující a plné vitamínů a vlákniny. Skvělou volbou je například kiwi, které je bohaté na vitamín C a pomáhá při trávení.
  • Celozrnné potraviny: Pokud máte chuť na něco trochu sytějšího, zkuste si dát celozrnný toast nebo sušenku. Celozrnné potraviny jsou bohaté na vlákninu, která vás déle zasytí a pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
  • Jogurt: Kvalitní jogurt s nízkým obsahem tuku je skvělým zdrojem bílkovin a vápníku. Můžete si ho zkombinovat s čerstvým ovocem nebo ořechy pro zvýšení chuti a nutriční hodnoty.
  • Ořechy: Ořechy jsou bohaté na zdravé tuky a mnoho důležitých živin. Ale pozor, ořechy mají také vysoký obsah kalorií, takže si dejte pozor a omezte jejich konzumaci na menší porce.

2. Čemu se na noční svačinu rozhodně vyhnout

  • Sladkosti a dezerty: Sladkosti a dezerty mají vysoký obsah cukru a kalorií. Jejich konzumace před spaním může zpomalit trávení a způsobit nepříjemné pocity neklidu.
  • Těžká a mastná jídla: Těžká a mastná jídla, jako například smažená jídla, jsou těžší na strávení a mohou způsobit neklidný spánek. Navíc mají také vysoký obsah tuku, což může negativně ovlivnit vaši váhu.
  • Alkohol: I když alkohol může na první pohled působit jako relaxační prostředek, tak ve skutečnosti narušuje váš spánek a způsobuje únavu a ospalost během dne.

3. Jak si vytvořit zdravé stravovací návyky na noc

  • Připravte si zdravé svačiny dopředu: Mějte v lednici připravené čerstvé ovoce, jogurty a celozrnné potraviny, abyste se nemuseli uchýlit k nezdravým alternativám.
  • Omezte přísun kalorií na večeři: Pokud víte, že budete chtít svačinku na noc, dejte si na večeři menší porci a vyhněte se těžkým jídlům.
  • Dbejte na pravidelný spánkový režim: Dostatečný spánek a pravidelný spánkový režim mohou snížit noční chutě a zlepšit kvalitu spánku.

Závěr

Jíst zdravě na noc není tak složité, jak by se mohlo zdát. Mějte na paměti vhodné možnosti, jako je ovoce, celozrnné potraviny, jogurt a ořechy, a vyhněte se těžkým jídlům, sladkostem a alkoholu. Vytvořte si zdravé stravovací návyky na noc tím, že si připravíte zdravé svačiny dopředu a dáte přednost menším porcím na večeři. Držíce se těchto tipů, budete se cítit lépe a udržíte své stravovací návyky v souladu se svými cíli zdravého životního stylu.