Vanilkový cukr vs. vanilínový cukr

vanilkovy-cukr

 

Využití i chuť vanilkového a vanilínového cukru jsou prakticky stejné, jaký je mezi nimi tedy rozdíl?

Úplně základní rozlišení je, že vanilkový cukr obsahuje pravou vanilku, zatímco vanilínový cukr obsahuje náhražky.

Vanilka je specifickým druhem koření, které pochází z Mexika. Toto aromatické koření používali už původní Aztékové především jako přísadu při přípravě nápojů, ale také jako léčivý prostředek. Do Evropy se toto koření dostalo až v 16. století. Vanilka patří mezi nejdražší potravinářské ingredience. Kdo ale vyzkoušel, ví že chuť a aroma pravé vanilky jsou nenahraditelné.

pravy-vanilkovy-lusk

Vanilínový cukr obsahuje vanilín, bílou krystalickou látku, se silně květinovou vůni a sladkou chutí. Obsahovat může přírodní variantu vanilinu, anebo plně syntetický vanilin. Syntetický vanilin se získává například z dřevěného dehtu, popřípadě z odpadních látek při výrobě celulózy ze dřeva. Přírodní i chemický vanilín se používají především v potravinářském průmyslu.

Oba cukry se používají stejně, k dochucení sladkých pokrmů. Na pohled se pravý vanilkový cukr odlišuje od vanilínového přítomností drobných černých teček, což je jemně namletá vanilka.

Rozdíl, který vám napoví okamžitě, je cena.

Jako běžný spotřebitel se můžete rozhodnout, kterou variantu si koupíte. Vanilkový cukr, vanilinový cukr, přírodní vanilinový cukr. Dávejte pozor při výběru a vždy kontrolujte etiketu. I obsah vanilínu je předepsán (cca 0,3 mg) a pokud není dodržen, najdete jej pod pojem "aroma".

Pokud chcete přírodní formu a pravou vanilku, nakupujte raději ve specializovaných obchodech zdravé výživy. Na našem e-shopu najdete pouze pravou vanilku.

Tip! jak si připravit domácí vanilkový cukr?