Sůl ve výživě

Sůl neboli chlorid sodný NaCl, označovaná také jako jedlá sůl nebo kuchyňská sůl, je potřebná pro životní funkce většiny organismů.

Sůl je chemickou sloučeninou sodíku a chlóru. Podobu bílých krystalků zná asi každý. Ionty sodíku a chloru jsou nezbytné pro normální fungování mnoha procesů v organismu. Podílejí se především na udržování rovnováhy tekutin. Sodík hraje důležitou roli při správném fungování buněk. Chlór ve formě své kyseliny je hlavní součástí žaludečních šťáv.

sul

Sůl je obsažená ve většině potravin, při vaření a přípravě jídla ji používáme ke zlepšení chuti, dokonce i do sladkých jídel se používá sůl. Sůl se používá i jako konzervant k uchování potraviny, neboť velké množství soli zabraňuje růstu bakterií a tím zkažení jídla.

Sůl se získává dvěma hlavními způsoby, těžbou v solných dolech, anebo odpařováním mořské vody. Nejběžnějšími druhy soli jsou kuchyňská sůl, sůl mořská, himalájská, alpská a další druhy. 

Jednotlivé druhy soli se mohou lišit chutí, složením, barvou. Sůl můžete koupit hrubou nebo jemně mletou a velmi oblíbené jsou soli ochucené nebo ve směsi s bylinkami a kořením.

Kde se bere sůl ve stravě? 

Převážnou většinu příjmu soli (až 75 %) tvoří průmyslově zpracované potraviny. Pouze asi 10 % je obsaženo přirozeně v potravinách, a něco kolem 15 % přidávání soli při vaření. 

Největším zdrojem soli jsou průmyslově konzervované masné výrobky a výrobky z ryb, uzeniny, potraviny naložené ve slaných nálevech, některé tvrdé a plísňové sýry, salátové dressingy, instantní polévky a omáčky, kořenící směsi a masové extrakty, paštiky, slané pochutiny a slané pečivo, různá dochucovadla a samozřejmě slané pochoutky.

Naopak potraviny s nízkým obsahem soli jsou: čerstvé ovoce a zeleninu, čerstvé ryby a maso připravované doma, mléko, jogurty, čerstvé sýry, domácí ovocné šťávy, těstoviny, rýže, vejce, bylinky, kvalitní čerstvé pečivo.

sul (2)

Kolik soli je tak akorát? 

Obecně je konzumace soli 2 - 3x vyšší, než by měla být. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje příjem soli 500-1250 mg soli za den. Ideálně, pokud svůj příjem udržíte na spodní hranici, tedy 5 g soli na den. U dětí by příjem samozřejmě měl být ještě mnohem nižší.

Doporučená dávka pro zdravého dospělého člověka je cca 5-6 g soli, což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce soli. 

Nadbytek (ale i nedostatek) soli mohou být pro tělo neprospěšné. Kromě zdravotních rizik, která přináší především nadměrná konzumace soli, patří k častým příznakům zadržování vody v těle a pocit oteklosti. 

I když sodík i chloridy představují esenciální složky potravin, na rozdíl od jiných nezbytných výživových složek u nich dochází k nedostatku jen velmi zřídka. Může se tak stát při dlouhotrvajících průjmech a zvracení. Pak je potřeba soli doplnit pomocí speciálních iontových nápojů.

Slané je návykové!

Potřeba soli se může u různých lidí výrazně lišit. Záleží na stavbě těla, způsobu života i myšlení, na celkové skladbě jídelníčku, fyzické aktivitě, i na klimatických podmínkách. Chuť na slané nám není vrozená, ale snadno si na ni zvyknete. Navíc opakovaně nadbytečný příjem soli ničí chuťové buňky, tedy snižuje citlivost na slanou chuť, což vede k opětovnému dosolování a zvýšení příjmu soli. Slaná chuť také často překryje přirozenou chuť jídla.

Pokud se snažíte snížit příjem soli, zkuste to postupně, snižte množství o 10 max. 15 %, takové množství na chuti ani nepoznáte. Po nějaké době příjem opět snižte. 

Jak snížit konzumaci soli? 

  • Odstraňte ze stolu slánku, maggi, kečup a jiné podobné ochucovací prostředky.
  • Hotové jídlo už jednoduše nesolte.
  • Vařte z čerstvých surovin. Nekupujte polotovary a hotové pokrmy.
  • Při vaření část soli nahraďte bylinkami a kořením. (Vhodný je také česnek, čerstvá rajčata i citrónová šťáva).
  • Sůl přidávejte vždy na začátku nebo v průběhu vaření, ne až ke konci.
  • Zapomeňte na brambůrky, chipsy a jiné solené pochutiny. 

suljidlo (1)

Sůl při vaření - ideální použití

Při vaření přidávejte sůl už na začátku, aby se stala součástí pokrmu. Zpravidla jí budete potřebovat méně, než pokud byste jídlo solili až dodatečně. V případě rychlé přípravy jídel, anebo pokud používáte sůl jen jako ochucovadlo, měla by vždy projít alespoň 10 min mírným varem

Jak je to se solením u dětí?

U zdravého člověka je přebytek soli vyloučen díky ledvinám. Malé děti a jejich organismy se ale teprve vyvíjení. Jejich příjem soli by měl být přiměřený věku.

Děti, které teprve začínají s tuhou stravou (do 6 měsíců) by sůl neměly konzumovat vůbec. Děti do jednoho roku pak mohou do 1 g denně. Od jednoho roku dítěte je možné množství postupně a pomalu navyšovat.
Zhruba ve věku 12 let se děti mohou denním příjmem soli dostat na množství vhodné pro dospělého člověka, tedy 5 g.

 

Závěrem sůl ano či ne? 

Sůl je rozhodně nezbytným doplňkem při přípravě jídla, je dobrá pro fungování našeho organismu a patří do našich jídelníčků.

Není to žádný jed. Stejně jako cukr, lépe je vybrat si kvalitní produkt, vybírejte soli NE-rafinované a hlídejte si množství spotřebované soli za den.

  

Naturálek zdravá výživa