Sójové omáčky Shoy a Tamari - jaký je mezi nimi rozdíl?

Mají výrazné aroma a lehce nasládlou chuťK výrobě těchto omáček se používají tradiční postupy. Vyrábějí se doslova z pár surovin, obsahují pouze sójové boby, sůl, vodu a fermentační činidlo.  Neobsahují žádné konzervanty ani barviva.

Nejčastěji se omáčky používají do asijských jídel.  Hodí se ale téměř do každého jídla, jsou výborným pomocníkem k dochucení.

3_1

Jak používat sójové omáčky?

  • Do polévek a omáček,
  • jídla z jedné pánve,
  • k teplé zelenině a masu,
  • do salátu – různé zálivky a dipy,
  • do marinád na maso.

Díky páté chuti UMAMI dokáží omáčky zvýraznit všechny ostatní chutě.

TIP!  Shoyu i tamari umí částečně potlačit kyselost rajčat. Nebojte se je přidávat do všech jídel s rajčaty do salátu i tepelně upravených jídel s rajčaty.

Obě omáčky obsahují sůl, její přítomnost je poměrně výrazná, pamatujte na to při solení a všude, kde přidáváte omáčku, můžete snížit obsah soli.

 1_1

Každá z omáček má jiný postup výroby. Ve výsledku si jsou ale velmi podobné.

Jaký je rozdíl mezi Shoyu a Tamari?

Tamari je o něco tmavší, hustší a má výraznější chuť.

Rozdíl je také v obsahu lepku. Tamari je bezlepková. Shoyu lepek obsahuje, neboť při výrobě se používá navíc pšenice.

Tamari je vhodnější k tepelným úpravám, lépe drží chuť a aroma. Shoyu se naopak doporučuje používat spíše k dochucení hotového pokrmu, anebo do studené kuchyně.

Výroba Shoyu:

Sójové boby se nejprve uvaří a poté smíchají s opraženou a nahrubo rozdrcenou pšenicí. Do směsi se přidá fermentační činidlo koji. Jeho úkolem je nastartovat kvasný proces. Směs se na tři dny umístí do speciální místnosti, kde se udržuje stabilní teplota a vlhkost vzduchu potřebná pro správné fungování procesu fermentace. Poté se směs smíchá s mořskou solí a vodou a umístí do velkých cedrových kádí. V kádích shoyu zraje po dobu 18-24 měsíců, směs se pravidelně míchá. Když je směs zralá, lisuje se a následně filtruje. Nakonec se omáčka hodinu ohřívá na 80 °C. Tato pasterace je součástí tradičního postupu výroby. pečlivě se při ní hlídá, aby nebyly zničeny cenné enzymy.

Tamari vzniká jako vedlejší produkt při výrobě miso pasty. Oproti shoyu je tmavší, hustší a chuťově výraznější. 

 2_2

Shoyu i tamari výborně fungují v kombinaci s agáve sirupem. Jednoduše je smíchejte, přidejte kapku kvalitního oleje a natřete na maso nebo zeleninu, opečte nebo grilujte.

TIPY na dresinky a zálivky na salát:
Dresink na salát 1 – sezamový olej, shoyu, agáve a jablečný ocet.
Dresink na salát 2 – shoyu, agáve, pikantní hořčice, olivový olej, citrón.
Zálivka s kešu - rozmixujte shoyu, olivový olej, balzamikový ocet a hrst kešu ořechů.