Ostropestřec - Jak pomáhá?

Ostropestřec mariánský je nejčastěji spojován s pozitivním působením na játra

Ostropestřec mariánský, zkráceně pouze ostropestřec, je bylina, která má v lidovém léčitelství dlouholetou tradici, pochází ze Středomoří, v našich podmínkách se pěstuje jako letnička, na první pohled je velmi podobný bodláku s typickým fialovým zbarvením. V posledních letech velmi vzrůstá jeho obliba.

Proč Ostropestřec Mariánský?

Ostropestřec mariánský chrání jaterní buňky před škodlivými toxiny a pomáhá je regenerovat. Játra jsou v dnešním životním stylu velmi zatěžovaným orgánem. Díky chemii, kterou jsme obklopeni, nezdravému jídlu (aditiva, konzervanty, nasycené tuky), znečištěnému vzduchu atd. jsou jaterní buňky zanášeny. Ostropestřec dokáže podpořit regeneraci jater při krátkodobém i dlouhodobém vlivu těchto látek.

Je velmi dobrým pomocníkem při celkové očistě organismu.

Ostropestřec účinky

  • Normální činnost jater
  • Normální činnost srdce
  • Normální funkce žlučníku
  • Normální trávení pročištění
  • Normální hladina cukru v krvi
  • Normální činnost srdce
  • Přirozená obranyschopnost a odolnost organismu
  • Působí jako antioxidant

Všechny výše jmenované účinky jsou v souladu s informacemi dostupnými a zveřejněnými Státní zdravotnickou a zemědělskou inspekcí.

Ostropestřec také může být používán na problémy s psychikou a kůží. 

Na co si dát pozor?

Ostropestřec je až z 30 % tvořen bílkovinami, dalších 30 % tvoří rostlinné oleje. Díky vysokému obsahu olejů může snadno žluknout. Kupujte množství, které spotřebujete v rámci kůry, nedělejte velké zásoby. Pokud vám ostropestřec leží doma, raději jej vyhoďte a pořiďte nový. Kupujte z kvalitních zdrojů, ve specializovaných prodejnách nebo zdravé výživě.

Produkty z ostropestřce

Semena, olej, tinktury, čaj. Semena jsou ideální pro přípravu čaje domácí výroby. 

Čaj z ostropestřce - příprava

Semena před přípravou podrťte, při přípravě se ale vyhněte všemu kovovému, jinak byste mohli přijít o pozitivní účinky.
Podrcená semena – 1 lžičku zalijte 250 ml horké vody a nechte asi 20 minut odstát.

Druhá možnost je nadrcená semena pár minut povařit a pak nechat odstát kratší dobu. Čaj sceďte a rovnou pijte.
Pijte ideálně ráno nalačno, před obědem anebo před spaním.

Čaj můžete zakoupit v prodejnách zdravé výživy již připravený, jednodruhový anebo v různých směsích. Pokud nestíháte, nebo nemáte ideální podmínky pro přípravu domácího.

Olej z ostropestřce

Kupujte pouze ten za studena lisovaný, který si uchovává největší podíl cenných látek. Ideální denní dávka je 1-2 lžičky, před jídlem.

Tinktura z ostropestřce

Bylinné kapky a tinktury seženete buď samotné anebo v kombinaci s dalšími výtažky z bylin určené na konkrétní problém. Dodržujte doporučené dávkování.

Ostropestřec - užívání

Ostropestřec mariánský se obvykle užívá v několikatýdenních kúrách. Olej i čaj se doporučuje užívat několik týdnů. Pak udělejte pauzu a v případě potřeby můžete zopakovat. Kůru absolvujte max 2-3 za rok.

Ideální je nasadit si kůru z ostropestřce na jaře pro celkové pročištění organismu po zimním období.

Nejen v průběhu kůry nezapomínejte na úpravu jídelníčku i životního stylu. Vyhýbejte se alkoholu a průmyslově zpracovaným jídlům. Hýbejte se, užívejte si jarního počasí venku.

Ostropestřec je rostlina s mnoha pozitivními účinky na náš organismus, která je mnohdy doporučována lidovými léčiteli i lékaři. V mnoha případech dokáže zmírnit průběh nemoci nebo posloužit jako prevence.