Není sůl jako sůl

Kvalitu soli v České republice definuje vyhláška 398/2016 Sb. a ta říká, že sůl musí obsahovat nejméně 98 % chloridu sodného. U solí s jódem či fluorem to je nejméně 97 %.

Základní dělení soli je podle původu. Kamenná sůl se doluje v podobě nerostů. Mořská sůl se získává odpařováním mořské vody. 

Rozdíly jsou především ve velikosti krystalků soli. Můžete si vybrat sůl hrubozrnnou nebo jemnou.

sul (3) 

Běžná kuchyňská sůl je většinou vysoce čištěný produkt, chemicky zpracovaný a bělený zbavený minerálů. Často se do ní přidávají další látky například látky podporující sypkost. Nejčastěji se do soli přidává jód nebo fluór.

Zdravější verzí je sůl mořská. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód, minerální látky a řasy.

Himalájská sůl růžová obsahuje nejvíce minerálních látek, až 84 různých minerálů, které jsou důležité pro metabolické procesy v těle. Jejich množství je v soli však  relativně malé. Za růžovou barvu je zodpovědné železo.

K velmi oblíbeným druhům patří vzácná sůl Fleur de Sel (solný květ). Vzniká speciálním způsobem pomalého vypařování mořské vody z mělkých pánví, kde vznikají tenké vrstvy krystalů soli, které májí podobu květů. Fleur de Sel se sbírá ručně. Taková sůl se nepoužívá na vaření, ale k finálnímu dochucení i pro její krásu a jemnou chuť.

Černá sůl se těží v Asii. Má specifickou vaječnou chuť, která je způsobena vysokým obsahem síry. Využívá často ve veganské kuchyni při přípravě veganských vajíček.

Sůl kouřem zauzená se udí podobně jako maso nad pečlivě vybraným dřevem, není do ní přidáno nic navíc, ochucovadla, aroma a barviva. Pokud si s ní posolíte jídlo, získá typickou kouřovou chuť a vůni.

sul (2)_1

Velmi oblíbené jsou směsi soli a koření nebo bylinek, které obsahují menší množství soli. Hodí se jak do teplé kuchyně, k zapékání i minutkovému vaření, tak do studené k ochucení salátů, pomazánek, anebo jen tak na chleba.

sul (1)

Článek pro vás připravil Naturálek e-shop se zdravou výživou