Srovnání minerální vs. chemické filtry v opalovacích krémech
Minerální filtry
Fungují na principu zrcadla, působí čistě mechanicky, na kůži vytvoří ochrannou vrstvu, která odráží sluneční paprsky. Jejich účinek je okamžitý, stačí se prostě namazat a jít, oceníte především u dětí. Navíc každý krém je potřeba v průběhu dne obnovovat, tady oceníte okamžité působení ochrany hned dvojnásobně. Zajišťují 100% přírodní ochranu, nepronikají do pokožky. Není toxický pro člověka, ani pro přírodu. Minerální UV filtr je vhodný především pro děti a osoby s citlivější pokožkou. Nevýhoda je, že mohou zanechávat na pokožce bílé stopy.
Nejčastěji se můžete setkat ve složení s oxidem titaničitým nebo oxidem zinečnatým. Pozor si ale dejte na nano částice v minerálním filtru. Krémy s minerálním filtrem mohou zanechávat bílou stopu, která není pro každého přijatelná, aby se tento efekt eliminoval, výrobci zmenšují minerální částice speciální technologií až na nanočástice. Nano částice jsou tak malé, že mohou proniknout do pokožky. Působení těchto částic na lidský organismus prozatím není dostatečně otestované. Nicméně na základě legislativy EU, musí výrobci přítomnost nanočástic označit na produktu, slovem „nano“ přímo na produktu, anebo ve složení (nano).
Mechanický filtr
- Působí jako štít, který chrání pokožku
- Chrání okamžitě
- Chrání před UVA i UVB
- Může zanechávat bílé stopy
- Některé druhy se mohou hůře roztírat
- Jsou vhodné pro citlivou pokožku
Chemické filtry
Syntetické/chemické filtry zachytávají UV záření a mění ho na teplo. Většina z nich má účinek odložený, počítejte s tím, že se musíte namazat chvíli před tím, než půjdete na sluníčko. Krémy se snadno vstřebávají do kůže i včetně případných negativních složek, které mohou mít neblahý vliv na správné fungování organismu, především u citlivějších osob. Nejčastěji se můžete setkat s látkou oxybenzon. Navíc většina složek je biologicky špatně odbouratelná, tedy zatěžují vody a živočichy.
Chemický filtr
- Působí jako houba absorbující sluneční paprsky
- Dobře se vstřebává
- Účinkuje zhruba po 15 minutách
- Chrání před UVA i UVB
- Hodí se pro většinu typů pokožky
Jak si tedy vybrat bezpečný opalovací krém?
Vhodný krém a filtr volte podle svého typu pokožky. Pokud máte citlivou pokožku, vybíráte opalovací přípravek pro malé děti, volte přípravky s minerálními filtry, u kterých je menší pravděpodobnost nechtěných reakcí.
Vybírejte přípravky s přírodním složením. Pokud ve složení najdete označení „nano“ raději se krému vyhněte.
Používejte krém také podle účelu pobytu na slunci a lokalitě. Je rozdíl, jestli jdete na procházku lesem nebo na zahrádku, anebo jedete do nějaké tropické destinace. Pozor si dejte také na smývání krému. Natření krémem je potřeba v průběhu dne obnovovat.
Nezapomeňte na zdravou stravu, například kustovnice (goji) obsahuje spoustu vitaminů, aminokyselin, stopových prvků (například železo a vápník) a velké množství karotenoidů – je to proto velký pomocník při opalování.