Jak správně uvařit quinou?

Zrníčka quinoy jsou jemně křupavá, poloměkká, nelepí a jsou nutričně velmi bohatá. Použijte jako přílohu, do salátu, do kaše, jako posypku..

Quinoa neboli Merlík čínský je velmi nenápadná, avšak nutričně bohatá surovina. Někoho může zastrašit už její název. Quinoa pochází z Jižní Ameriky a jsou to drobná zrníčka, nejčastěji světlé barvy, občas ji najdete i pod názvem quinoa bílá. V prodejnách zdravé výživy se ale můžete setkat i quinoou červenou nebo quinoou černou. Její barvy jsou opravdu výrazné a skvěle rozsvítí výsledný pokrm.

quinoa-barevna

Všechny barevné varianty mají v podstatě stejné nutriční hodnoty. Ty tmavé druhy jsou po uvaření pevnější. Bílá se snadno rozpadne, pokud si při vaření nedáte pozor. Chuťově rozdíl mezi barevnými odrůdami nepoznáte. Vybírejte tedy podle momentální nálady, anebo aby výsledný pokrm pěkně barevně ladil. Například k zelenině bude hezky ladit quinoa červená, k lososovi zase černá. Vašim jídlům dáte snadno nádech exotiky a luxusu. 

Quinoa je bezlepková potravina a jedná se o tzv. pseodoobilovinu, ale běžně ji najdete mezi obilovinami. Sehnat ji můžete i ve formě vloček, instantních kaší, jako pufovaná zrníčka, bývá součástí cereálních směsí, křehkých chlebíčků a dalších potravin.

Vařená quinoa se hodí výborně do salátů, používá se i do polévek, do nákypů nebo sladkých kaší, do rizota, nebo samostatně jako příloha. Quinou můžete použít všude tam, kde byste jinak volili rýži, nebo kuskus.

Na co si dát při přípravě quionoy pozor?

Quinoa obsahuje velké množství saponinů, což je přirozená přírodní ochrana rostlin před ptáky. Ta ovšem způsobuje silně hořkou chuť. Quinou musíte vždy důkladně propláchnout vroucí vodou, nebojte se postup i dvakrát zopakovat. Nahořklá quinoa opravdu není nic lahodného a mlsné jazyky například dětí, by vám mohly tuto jinak výbornou surovinu odmítnout.

Postup přípravy quinoy

1. Quinou nejprve spařte horkou vodou. Případně ji ještě předem na 5-10 minut namočte ve vodě studené, abyste ji zbavili opravdu veškeré hořkosti. Na vaření použijte vodu čerstvou.

quinoa-spareni

2. Quinoa se vaří v poměru 1:2. Na jeden díl quinoy použijte 2 díly vody (nebo vývaru). Je to ideální poměr, kdy se všechna voda vstřebá. Při vaření se uvolňují bílé klíčky kolem zrnek. Pokud byste použili vody více, přebytek budete muset slít a ochudíte se o jemné klíčky a cenné látky z nich.

3. Vařte při mírné teplotě asi 15 minut, odkryté. Občas lehce promíchejte, aby se quinoa nepřichytla ke dnu hrnce.

quinoa-varena

3. Ochutnejte, pokud se vám quinoa zdá ještě příliš tvrdá, zakryjte hrnec poklicí a nechte dalších 5 minut odpočívat. Správně uvařená quinoa je poloměkká, jemně křupavá, nadýchaná, nelepí se a je lehká.

TIP!

Uvařená quinoa je chuťově neutrální, skvěle se hodí jako doplněk k jídlu, které je výrazněji ochucené.

Pokud byste chtěli dosáhnout zajímavější chuti, uvařte quinou ve vývaru, případně přidejte do vody nějaké bylinky.

 

Rozdíl suchá quinoa a uvařená - je úžasně svěží. 

cervena-quinova-uvarenabila-quinova-varena