Jak správně uvařit bulgur

Bulgur jsou předvařená, nasekaná pšeničná zrna a jeho použití je velmi podobné jako u rýže. Má jemně oříškovou chuť, je lehce stravitelný. Má příznivé nutriční složení, obsahuje vlákninu, minerály a vitamíny. Je bez problémů vhodný i pro děti. Pozor by si měli dát pouze lidé s alergií na lepek.

Narazíte na něj ve všech prodejnách zdravé výživy. Seženete jej v celozrnné formě, zpravidla pod názvem bulgur tmavý, nebo bulgur bílý většinou označený pouze jako bulgur pšeničný.

bulgur-svetly-tmavy

 

Použití bulguru

• jako samostatná příloha k jídlu, k omáčce, k masu i k zelenině
• do salátů teplých i studených, skvěle chutná s citónem, avokádem, rajčaty a čerstvými bylinkami
• nasladko do kaše, do nákypů, k přípravě kaše, dezertů i na sladké pečení 
• do polévek jako zavářka, do karbanátků, sekané a na zapékání
• samostatně jako rizoto neboli bulgureto
• všechny směsi z jedné pánve, s masem, zeleninou, s omáčkou, vajíčkem… 

 

Příprava bulguru

Jsou tři možnosti, jak můžete bugur připravit.

  1. Bulgur zalijte studenou vodou a nechte v klidu nabobtnat. Takto se musí bulgur odležet alespoň hodinu. Ovšem zachová si nejvíce vitamínů a minerálů. Bulgur takto připravený, je krásně křehký jakoby křupavý. Skvělý bude do salátů. Někomu může vadit lehce moučná chuť (například dětem), zkuste bulgur několikrát propláchnout ve studené vodě.
  2. Rychlejší cesta je bulgur zvolna povařit. Vařte v poměru 1:3, tedy na jeden díl bulguru přidáte 3 díly vody. Vařte zvolna 12-15 minut, podle chuti a použití, případnou přebytečnou vodu slijte. 
  3. Bulgur vařte pouze 5 minut, pak přiklopte pokličkou a nechte odstát. V tomto případě nechte bulgur odpočívat alespoň 15-20 minut, aby změknul a nabobtnal.

    POZOR! Dobu varu přizpůsobte také hrubosti bulguru. Seženete bulgur jemný a hrubý.

 

Příprava bulguru krok po kroku po našem

Doporučujeme propláchnout bulgur pod tekoucí vodou, stejně jako rýži.

Vyklopte do hrnce, zlehka osolte a zalijte vodou. Návody uvádějí poměr 1:3, na jeden díl bulguru přidejte 3 díly vody. Dle zkušeností je poměr vody více než velkorysý. Použijte, pokud rádi vaříte ve větším objemu vody a následně přebytečnou vodu slijte.
Pokud preferujete způsob přípravy, kdy se veškerá voda vstřebá, v pohodě si vystačíte s poměrem 1:2, tedy na jeden díl bulguru přidejte 2 díly vody a přiveďte k varu.

V tuto chvíli si můžete vybrat, buď vařte pozvolna až do změknutí 12-15 minut, anebo vařte cca 5 minut, vypněte, přikryjte pokličkou a nechte odpočívat. Počítejte s 15-20 minutami, než bulgur změkne a nabobtná.

Hotový bulgur načechrejte vidličkou, neměl by moc lepit. A podávejte.

jak-pripravit-bulgur

priprava-bulguru

 

Naše tipy k bulguru: 

Přidejte malý kousek másla, pro lahodnější chuť a vůni. Buď ještě před zalitím vodou (stejně jako je tomu u přípravy kuskusu), promíchejte a pokračujte podle receptu, nebo přímo do vody, anebo jej vmíchejte až do hotového bulguru. Pro výraznější chuť použijte k přípravě vývar.

Milujeme bulgur do práce k obědu i svačině.
Oběd: Bulgur zakápněte citrónovou šťávou, olivovým olejem, postrouhejte čerstvým pepřem, přidejte bylinky a parmezán. Máte výborný lehký letní oběd, podávejte ideálně dobře vychlazený.
Svačina: Bulgur postrouhejte čerstvou mrkví, přidejte skořici, med a ořechy, případně nějaké šťavnaté ovoce, ananas, klidně jablka, zakápněte olivovým olejem.

Vědeli jste, že bulgur nemusí být pouze pšeničný?
Mezi méně známé druhy patří bulgur pohankový, nebo bulgur ječmenný, nebo bulgur z pšeničné špaldy. Určitě stojí za vyzkoušení.

Věříme, že si bulgur zamilujete stejně jako my. Pokud máte nějaké tajné tipy a domácí recepty, budeme rádi, když se s námi o ně podělíte.