Jak odlehčit jídelníček?

Po svátcích, můžete cítit potřebu tělu a jídelníčku trochu odlehčit. Sváteční jídla, návštěvy, drobné uzobávání, mnoho kombinací a pojídání do noci, může rozhodit váš zajetý režim. Svátky jsou vnímány jako období hojnosti, nemusíte se tedy cítit úplně ve své kůži.

Jak_odlehcit1 (1)

Důležité ale je si uvědomit, že pokud se celý rok snažíte stravovat zdravě, zpravidla stačí vrátit se ke svému zajetému režimu stravování a tělo se srovná v podstatě samo během pár dnů.  Můžete si ale trochu pomoci. Nemusíte hned zahájit detox, stačí pár drobných změn…

Vsaďte na bylinky dodají chuť a vůni, navíc mohou pomoci nejen odlehčit, ale i nastartovat metabolismus, ulevit od pocitu plnosti.

S trávením vám pomůže například: kmín, anýz, máta a meduňka, fenykl, šalvěj, heřmánek a pampeliška, která působí i jako prebiotikum. Bazalka, majoránka, ostružiník, nebo pepř černý, skořice, koriandr a zázvor.
Všechny tyto byliny podporují normální trávení. Zkuste koření přidat ke každému jídlu, které připravujete, uvařte si lahodný bylinný čaj a popíjejte celý den.

8 tipů, jak odlehčit jídelníček

1. Zařaďte do jídelníčku více vlákniny.

Ideální je samozřejmě ve formě čerstvé zeleniny a ovoce. Můžete ale přidat i semínka, například drcené lněné semínko, psyllium. Přidávejte do jídla, do kaše, do smoothie, jako posypku…

2. Odlehčete od lepku.

Zařaďte bezlepkové a přirozeně bezlepkové potraviny, jako jsou: quinoa, jáhly nebo pohanka. Produkty z bílé mouky vyměňte za celozrnné – vyberte celozrnné těstoviny, celozrnný kuskus nebo bulgur, rýži natural a další. 

 

3. Omezte příjem cukru.

Snížení množství cukru je základ. Vyzkoušejte naše jednoduché TIPY:
Co je přirozeně sladké, nepřislazujte.
Nepijte sladké nápoje, neslaďte čaj ani kávu.

Vyhněte se sladkým koláčům, kupte si sušenky bez cukru, anebo si upečte vlastní a snižte množství cukru v receptu.

 

Pokud to bez sladké chuti nezvládnete, vyzkoušejte přírodní sladidla. Více v článku „čím sladit místo cukru“.

4. Mléčné výrobky vyměňte za rostlinné alternativy.

Rostlinná mléka jsou velmi chutná nejen k přímé spotřebě, ale hodí se i na vaření.

5. Nezapomínejte pít.

Především čistou vodu v dostatečném množství. Pomohou i slabé bylinné čaje. Připravit si je můžete z výše uvedených bylinek, anebo použít už připravené čajové směsi.

6. Vsaďte na Matcha Tea

Pokud máte rádi zelený čaj, vsaďte na matcha, umí pomoci zrychlit spalování, navíc podporuje dobrou náladu a dodá vám energii až na několik hodin.

7. Pohyb pomáhá

Denně malá procházka pomůže rozhýbat nejen vaše tělo, ale i střeva.

8. Buďte vybíraví

Dopřejte si kvalitní jídlo a potraviny. Svoje tělo nezatěžujte zbytečnými éčky a volte potraviny v jejich co nejpřirozenější podobě. 

 

...navíc

Pokud nemáte žádné zvláštní zdravotní problémy, držte se pravidla, že strava má být pestrá

Jídlo má být vyvážené a mělo by obsahovat bílkoviny, tuky i sacharidy.

Potraviny a suroviny prostě zkoušejte, nahrazujte a pozorujte, jak se budete po jídle cítit.

Nemusíte hned měnit vše, na co jste zvyklí, i malá změna se počítá.

Váš Naturálek zdravá výživa