Jak na zdravé opalování a jaký vybrat opalovací krém?

Zdravé opalování, co je SPF a minerální filtr?

Sluneční paprsky jsou pro tělo velmi příznivé, dodávají vitamín D, nabíjí energií, prohřívají, v podstatě přináší dobrou náladu. Umí ale také škodit, kdo se kdy spálil, ví, jak spálená kůže bolí. 

Na prvním místě je bezpečnost opalování, zároveň i opalovacích krémů.

Co sledovat u opalovacích krémů?

SPF neboli ochranný sluneční faktor, vyjadřuje podíl blokovaných slunečních paprsků. Označuje, jak dlouho tato ochrana odolá slunečním paprskům, pokud je vaše pokožka ještě zcela neopálená.

SPF číslo vynásobte dobou vlastní ochrany pokožky a získáte dobu, po kterou je bezpečné zůstávat na slunci.

Obecně se bere jako bezpečná doba na slunci zhruba 20 minut. U dětí a velmi světlých typů je to pouze 5-10 minut, tmavé typy mohou pobýt až 30 minut.

Pokud jste tedy spíše světlý typ, řekněme, že bez ochrany můžete být na sluníčku 10 minut, (aby se to lépe počítalo) a pokud se namažete ochranným krémem SPF 15, prodloužíte si dobu na 15 x 15 = 150, tedy 2 a půl hodiny bezpečné doby na slunci. Samozřejmě pozor na voděodolnost, jak často se koupete, otěr ručníkem atd. 

SPF chrání proti UVB záření, které způsobuje spálení kůže. UVA záření proniká hlouběji a podílí se na stárnutí kůže. Pokud výrobek proti UVA chrání dostatečně, musí nést označení UVA v kroužku.

Chemické filtry nebo minerální filtry?

Mnoho běžných opalovacích krému je však chemickým mixem, obsahují konzervační látky a umělé vůně, mohou obsahovat i nanočástice. Pozor by si měli dát především lidé s citlivou kůží a děti.

Krémy se navíc při koupání z pokožky smývají a složky pak zůstávají ve vodě, mohou být toxické nejen pro vaši citlivou pleť, ale i pro vodu a živočichy ve vodě.

Pokud chcete nakupovat skutečně kvalitní a šetrné opalovací krémy

 • Vybírejte opalovací krémy s minerálními filtry.
 • Krémy s co nejpřírodnějším složením, případně v biokvalitě. Tedy sledujte spíše složení než cenu.
 • Hledejte certifikáty a ochranné známky.

 

Co jsou minerální filtry?

Minerální neboli fyzikální filtry jsou nejvhodnější pro děti a všechny osoby s citlivější pletí. Filtry se získávají z nerostů, jedná se o bílý prášek, který se běžně používá v malířských barvách.

Minerální filtry fungují čistě mechanicky, obsahují nepropustné mikroskopické pudry, které odráží světlo jako zrcadlo. Na kůži vytvářejí slabou vrstvu, která, že odráží UV záření.

Výhody opalovacích krémů s minerálními filtry

 • Na kůži vytvoří vrstvu, která odráží sluneční záření, tedy nepronikají pokožkou do těla.
 • Obsahují přírodní UV filtry (oxid zinečnatý, oxit titaničitý).
 • Působí okamžitě.
 • Jsou vhodné pro všechny typy pleti, nejvíce pro dětskou a citlivou pokožku.
 • Chrání a zklidňují.
 • Odráží teplo.
 • Všechny krémy se postupně smývají z pokožky, opalovací krémy s minerálními filtry nemají negativní dopad na vodu a mořské organismy.

Nevýhody opalovacích krémů s minerálnímu filtry

 • Snadno se smyjí, proto musíte mazat opakovaně.
 • Mohou se hůře roztírat po kůži.
 • Mohou zanechávat bílé stopy.

I v případě šetrných minerálních filtrů si dejte pozor na nanočástice. Jak bylo výše řečeno, krémy s minerálním filtrem mohou zanechávat bílou stopu, to může být pro někoho nechtěný efekt. Proto výrobci zmenšují minerální částice až na nanočástice, které jsou tak malé, že mohou proniknout do pokožky.

Působení nanočástic na lidský organismus prozatím není dostatečně otestováno. Nicméně v tomto případě musí výrobci, na základě legislativy EU, označit produkt slovem „nano“, a to přímo na produktu, anebo ve složení.

Další přírodní kosmetiku najdete na našem e-shopu Naturálek zdravá výživa, nezapomeňte ani na doplňky stravy.