Jak jednoduše a přírodně na barvení vajíček?

Slupky od cibule, borůvky, mrkve, to všechno známe. Pojďte ale zkusit třeba čaj a koření, je to jednoduché.

barvenivajec1

Základ je voda s octem a barvivo.

Použijte bílá, uvařená a dobře odmaštěná vajíčka. U přírodního barvení počítejte s delším časem. Barvy nejsou tak účinné a barvená vajíčka musí zůstat v nálevu výrazně delší dobu.

Navíc každé vajíčko je originální a barva nebude nikdy jednolitá. Ve finále se tak dočkáte možná překvapivé škály barevných odstínů.

Nabarvená vajíčka nezapomeňte potřít troškou tuku, budou se krásně lesknout.

 

Čím barvit vajíčka?

U některých barev máte na výběr hned z několika možností. Platí, čím více barvícího materiálu použijete, tím bude barva sytější. Stejně tak je to s časem. Čím déle necháte vajíčka v barevném roztoku, tím budou barevnější, klidně je nechte louhovat několik hodin nebo přes noc.

Žlutá

O žlutou se spolehlivě postará kurkuma. Pokud kurkumu používáte, víte, že umí obarvit opravdu spolehlivě. Skvrny od čaje i rozsypaného koření se čistí poměrně těžko. Umí obarvit i dřez. Proto si dejte dobrý pozor při práci.

Oranžová

Oranžovou vám vykouzlí červená paprika. Stejné barvy docílíte vařením vajec s dvěma nastrouhanými mrkvemi.

Červená

Pro červenou je nejvhodnější, pokud využijte sílu červené řepy. Použít můžete i červené víno nebo slupky z červené cibule, odstíny červené ale nebudou tak intenzivní.

Zelená

Svěží jarní barvu vám pomůže zajistit matcha tea. Pak také špenát, kopřivy nebo petrželová nať.

Modrá

Ibiškový čaj. Borůvky, anebo červené zelí. Pokud použijete zelí, můžete se těšit až na fialovohnědý odstín.

Hnědá

Černý čaj a rooibos nebo káva. Pomocí černého čaje získáte barvu tmavší hnědé až hnědošedé. Rooibos naopak barví do krásné jasně hnědé. A s použitím kávy čekejte spíše tmavší čokoládovou hnědou. Nejznámější metodou je pak barvení pomocí cibulových slupek.

 

barvenivajec2

Jak na barvení vajec přírodně? postup

Každé vajíčko dobře omyjte a odmastěte. Stačit vám bude teplá voda s troškou jedlé sody, můžete použít i jemný přírodní prostředek na nádobí.

- Čaje, prášky a koření jsou na použití vcelku jednoduché.

Připravte si sklenice nebo jiné nádoby, velikost dle počtu vajec, které chcete barvit.

Pokud použijete velké zavařovací sklenice (750 ml), použijte 3 vrchovaté lžíce barviva.

Do každé sklenice vložte 2 lžíce čaje, zalijte vroucí vodou a nechte úplně vychladnout. Do studeného barevného nálevu vložte vejce a nechte louhovat alespoň dvě hodiny. Čím déle, tím lépe.

- Pokud použijete suroviny čerstvé, jako je řepa, mrkev, špenát, slupky od cibule, zelí a další. Pak se vejce přímo vaří s danou barevnou surovinou 

Do hrnce vložte barvivo, zalijte vodou, mírně osolte a přidejte 2 lžíce octa. Přiveďte k varu, vložte vejce a nechte 10 minut vařit. Vypněte a vejce nechte v hrnci až do úplného vychladnutí.

Obarvená vajíčka nechte vždy oschnout tak, aby se nedotýkala. Nakonec je můžete přeleštit kapkou oleje.

V průběhu barvení vajíčka zkontrolujte, můžete je několikrát otočit.

Pokud chcete vajíčka zároveň dekorovat, použijte steré punčochy nebo gázu a květy nebo listy. Vajíčko vložte do punčochy, přitiskněte lístek nebo květ a dobře utáhněte. Takto vložte do barvy.

Krásné Velikonoce vám přeje Naturálek zdravá výživa