Vážení zákazníci, z důvodu přechodu na nový ekonomický systém je momentálně náš e-shop pozastaven. Děkujeme za pochopení.

Jak jednoduše a bezpečně poznat skutečné celozrnné pečivo?

V dnešní době, kdy se zdravý životní styl a vyvážená strava staly neoddělitelnou součástí našich životů, je důležité vědět, jak poznat skutečné celozrnné pečivo. Mnoho výrobců se snaží své výrobky označit jako celozrnné, aniž by opravdu splňovaly přísná kritéria. Ale nebojte se, v tomto článku vám přinášíme nejlepší rady a tipy, jak rozpoznat pravé celozrnné pečivo.

Co vlastně znamená označení "celozrnné"?

Jednoduše řečeno, celozrnné pečivo je vyrobeno z obilných zrn, která nebyla očištěna od vnější slupky, která je zdrojem mnoha prospěšných živin. Je tu několik způsobů, jak se ujistit, že kupujete opravdu kvalitní celozrnné pečivo.

Prvním krokem je pečlivě si prostudovat obal pečiva. Pravé celozrnné pečivo by mělo obsahovat slovo "celozrnný" nebo "100% celozrnný" na prvním místě v seznamu ingrediencí. Podívejte se také na barvu pečiva - skutečné celozrnné pečivo by mělo být tmavší než klasické bílé pečivo. Pokud je barva příliš světlá, pravděpodobně se jedná o běžnou bílou mouku s přídavkem několika zrn.

Dalším důležitým faktorem je textura pečiva. Skutečné celozrnné pečivo by mělo být hustší a lehce vláčné. Pokud je pečivo příliš nadýchané a měkké, pravděpodobně je vyrobeno z běžné bílé mouky a přidává se do něj jen pár zrn.

Pamatujte si také, že celozrnné pečivo by mělo být bohaté na vlákninu. Většina výrobců uvádí množství vlákniny na obalu pečiva. Průměrná dávka vlákniny pro dospělého člověka by měla být asi 25 gramů denně, takže sáhněte po pečivu, které obsahuje minimálně 3 gramy vlákniny na porci.

Dalším způsobem, jak rozpoznat skutečné celozrnné pečivo, je si prostudovat seznam ingrediencí. Skutečné celozrnné pečivo by mělo obsahovat pouze jednoduché a srozumitelné ingredience. Hledejte slova jako "celozrnná mouka", "ovesné vločky" nebo "řezané obiloviny". Naopak se vyhněte pečivu, které obsahuje slova jako "rafinovaná mouka", "cukr" nebo "umělé přísady".

Posledním, ale ne méně důležitým faktorem, je chuť. Skutečné celozrnné pečivo by mělo mít bohatou a oříškovou chuť. Pokud je pečivo bez chuti nebo příliš sladké, je pravděpodobně vyrobeno z bílé mouky s přidáním cukru.

Doufáme, že vám tyto rady pomohou při výběru skutečného celozrnného pečiva. Je důležité si uvědomit, že ne vše, co je označeno jako "celozrnné", odpovídá skutečnosti. Vždy si pečlivě prostudujte obal, seznam ingrediencí a použijte vlastní smysly. A pamatujte si, že skutečné celozrnné pečivo je nejen chutné, ale také prospěšné pro vaše zdraví.