Vážení zákazníci, z důvodu přechodu na nový ekonomický systém je momentálně náš e-shop pozastaven. Děkujeme za pochopení.

Cukr? Jak je to s hnědým cukrem a jak se v cukrech vyznat?

Máte rádi sladké, ale víte, že klasický cukr není zrovna nejzdravější?

Cukr je jednou z nejčastěji řešených surovin v rámci zdravé stravy. Jednoduché cukry jsou obsaženy snad ve všech sladkostech, které jsou k dostání. Je tedy výhodnější používat alternativní sladidla? Pokud si vyberete ty přírodní, můžete si vychutnat sladkou chuť, a navíc dostanete do těla cenné minerální látky, vitamíny a případně další prospěšné látky.

Na začátek je třeba ale zdůraznit, že většina alternativ cukru je stále v podstatě cukr a je tedy dobré zaměřit se PŘEDEVŠÍM na jeho množství.

Cukr, který běžně používáme je sacharóza. Vyrábí se z cukrové řepy. Sacharóza je tvořena jednou molekulou fruktózy a jednou molekulou glukózy, které se také řadí mezi cukry. Znáte je také pod názvy hroznový cukr nebo ovocný cukr. 

Cukr je ovšem surovina, která do jídelníčku patří, je zdrojem energie pro tělo. Příjem cukru by však neměl překročit cca 10 % z denního příjmu energie! Přičemž této hranice dosáhnete relativně snadno, cukr se totiž skrývá i v potravinách, kde bychom jej ani nečekali.

 bilycukr (1)

Základní druhy cukrů:
Glukóza – je monosacharid (základem složených sacharidů). Funguje v těle jako zdroj energie.
Fruktóza – neboli ovocný cukr.
Sacharóza – disacharid složený z glukózy a fruktózy. Neboli obyčejný cukr, který se získává nejčastěji z cukrové řepy a cukrové třtiny. 

Proč je cukr tak škodlivý?

Cukr se přidává do velkého množství potravin. Tím se mnohonásobně zvyšuje jeho příjem do těla. Důsledkem pak může být boj s nadváhou a různé disharmonie těla včetně psychické stránky. Cukr se okamžitě vstřebává do krevního řečiště a jeho hladina v krvi má zároveň tendenci velmi rychle klesat. Kvůli tomu máte po konzumaci většího množství cukru touhu na další jídlo. Tento efekt pak může vést až k závislosti na sladkém.

Přírodní vs. bílý cukr

Přírodní cukry – neprošly průmyslovou úpravou a patří k nejlepší variantě slazení. Jedná se o med, ovoce a sušené (neslazené) ovoce, melasa, třtinový nerafinovaný cukr. Přírodní cukry obsahují navíc cenné minerální látky a vitamíny, jsou pro tělo dobře stravitelné.

Bílý cukr – je průmyslově upravovaný, obsahuje pouze čistou formu sacharózy (glukoza a fruktóza). Neobsahuje žádné živiny navíc. Cukr jsou pouze prázdné kalorie

hnedycukr (1)

Jak je to s hnědým cukrem? 

Hnědý cukr

Stejně jako bílý cukr, vzniká z cukrové řepy, není ale rafinován. Přičemž rafinace je proces odstranění melasy, která mu dodává typickou barvu, chuť a vůni. Díky zbytkovému obsahu melasy pak v cukru zůstává určité množství vitaminů a minerálních látek. Množství těchto látek je ale v podstatě minimální.

Třtinový cukr

Třtinový cukr je sacharóza, stejně jako je klasický řepný cukr. Jediný rozdíl je, že je vyroben z cukrové třtiny. Obsahuje melasu, tedy určité množství cenných látek. Chuť má více karamelovou.

Jak se vyznat v cukrech? Sledujte etikety!

Sledujte množství cukrů uvedených ve složení výrobku. Každý výrobek je musí mít uvedeny výživové údaje, a to v přepočtu na 100 g výrobku. Vždy je uveden údaj sacharidy – tedy všechny sacharidy ve výrobku obsažené a údaj „z toho cukry“ je obsah jednoduchých cukrů. Čím menší je toto číslo, tím lépe!!!

Stejně tak sledujte pořadí ve složení. Složky jsou řazeny podle množství, od největšího podílu po nejmenší. Tedy čím výše jsou ve složení cukry, tím více jich je v produktu obsaženo.

Ideálně si vybírejte produkty, které mají pod 10 g cukru na 100 g. Pro lepší orientaci si představte, že 1 čajová lžička = 4 g cukru.