Co použít místo klasického kypřícího prášku?

U zdravějších variant koláčů a pečení použijte jedlou sodu anebo kypřicí prášek bez fosfátů.

kyprici_prasek (1) 

Kypřící prášek bez fosfátů

V běžném kypřícím prášku najdete fosforečné soli (najdete je například v tavených sýrech).

  • V kypřícím prášku bez fosfátů tyto soli zastupuje vinný kámen neboli vinan draselný, který tvoří kyselou složku prášku. Zásaditou složku zastupuje jedlá  soda a poslední složkou je škrob.
  • Má neutrální chuť.
  • Začíná kypřit už při pokojové teplotě (Prášek přidávejte až jako poslední, s těstem pracujte rychle a rychle s ním do trouby).
  • Kypří o něco méně než běžný chemický prášek. Většinou jeho síla bohatě stačí, ale pokud potřebuje opravdu silnou intenzitu kypření, použijte prášku více. 1 obyčejný kypřící prášek = 1,5 bezfosfátového kypřícího prášku, anebo použijte 1 standardně sáček a přidejte 1 lžičku jedlé sody.

Srovnání - čím kypřit?

Jedlá soda (soda bicarbona)

Soda bicarbona neboli hydrogenuhličitan sodný je naprosto běžnou součástí každé domácnosti.
Pro pečení s jednou sodou jsou důležité dvě zásady.

1. Soda reaguje v přítomnosti kyselých látek, jako je například čokoláda, hnědý cukr, jogurt, podmáslí, citrónová šťáva, ocet, melasa, jablečné pyré nebo med.

2. Soda začíná fungovat okamžitě po přidání do směsi na pečení. S těstem tedy musíte pracovat velmi rychle a rychle jej přesunout do trouby, jinak hrozí, že nakypřené těsto zavadne.

jedla_soda (1)

Běžný kypřicí prášek do pečiva

Běžný kypřící prášek je směs několika složek. Kypřící látkou je soda. Jako kyselé složky jsou zde obsažené fosforečné soli (najdete je například v tavených sýrech a šumivých nápojích). Mouka a škrob, pohlcují vlhkost a usnadňují míchání s ostatními surovinami.

Kypřit začíná prášek ve styku s mokrými surovinami (mokrým těstem) a kypření probíhá ve dvou fázích, první je při míchání těsta při pokojové teplotě. Druhá probíhá při vysoké teplotě v troubě. Složení prášku nenechá těsto zavadnout, nemusíte s těstem tolik spěchat do trouby.

Kypřicí prášek do pečiva bezfosfátový

Kypřicí prášek bez fosfátů neboli vinný kámen, je bez fosforečných solí a je také bezlepkový. Kyselou složku tvoří vinný kámen. Bezlepkovost zajišťuje kukuřičný nebo bramborový škrob.

Bezfosfátový kypřící prášek reaguje okamžitě při styku se surovinami už při pokojové teplotě a reaguje naplno, ne dvoufázově. Proto při jeho použití neotálejte, s těstem pracujte rychle a rychle s ním do trouby.

Kypřicí prášek z vinného kamene má o něco menší účinnost než ten běžný. Tam, kde je třeba přidat jeden sáček obyčejného prášku, použijte jeden a půl sáčku prášku z vinného kamene.

Kdy použít prášek z vinného kamene a kdy jedlou sodu?

Problém je většinou vyřešen přímo v receptu. Pokud si ale recepty vymýšlíte sami, řiďte se množstvím kyselých surovin v receptu. Pokud je kyselin v receptu příliš použijte jedlou sodu, případně sodu napůl s bezfosfátovým kypřícím práškem.

Jedlé sody používejte množství vždy o něco menší než prášku.
Na 125–150 gramů mouky použijte zhruba jednu čajovou lžičku prášku do pečiva.
Na 125–150 gramů mouky použijte asi čtvrt čajové lžičky jedlé sody.

kyprici_prasek_peceni (1)_1

Proč používat bezfosfátové kypřicí směsi?

Jedlou sodu a vinný kámen používaly už naše babičky. S příchodem vynálezu prášku do pečiva, který byl pro hospodyňky daleko praktičtější v použití, tyto tradiční suroviny vymizely.

Příliš mnoho fosfátů v těle může způsobit nerovnováhu vápníku a fosforu v organismu, která může vést až k nemocem z nedostatku vápníku.