Co jsou tonka fazole a jak je používat?

Co jsou tonka fazole?

Tonka fazole je koření se specifickým aroma. Jsou to fermentovaná semena stromu s názvem slivoň obecný. A nejčastěji se používá jako přísada v gastronomii. Fazole jsou asi 25-35 milimetrů dlouhé, každá má hmotnost kolem 1 gramu. Na povrchu jsou tmavé s vrásčitou slupkou, uvnitř jsou světlé.

tonka3

Jak voní tonka fazole?

Aroma připomíná hořké mandle. Někdo může cítit i vůni hřebíčku, skořice a višní. Vůně je sladká a výrazná. Když je nastrouháte připomínají spíše vanilku. Konzistencí pak připomínají nugát, bílou čokoládu nebo ořechy.

Jak použít tonka fazole?

V kuchyni se tonka fazole používají podobně jako vanilkové lusky, k ochucení dezertů, do sladkého pečiva, i do zmrzliny. Považuje se za luxusní a lahodné koření.

Strouhané fazole můžete smíchat s cukrem. Stejně je můžete rozmíchat i v mléce nebo jiné tekutině.

Méně je více. Používejte asi jako muškátový oříšek, stačí pár strouhnutí.

Tonka výborně ladí s čokoládou a sladkým ovocem. Nemusíte se ale bát vyzkoušet i pikantní kombinace, výpek z masa, ochucení dipu, anebo koktejl.

 tonka2

Upozornění. Tonkové boby obsahují kumarin, látka, která ve zvýšeném množství může působit zdravotní problémy. Stejnou látku však obsahuje například i skořice a lékořice. Ke vzniku potíží byste ale museli zkonzumovat desítky bobů najednou. Vy si však vystačíte s jedním bobem na desítky jídel.

Můžete je ale nalézt i v kosmetických přípravcích, využívají se i v léčitelství.

Obsahují vysoké množství éterického oleje, váží na sebe dobře další vůně. Najdete je v krémech, pleťových vodách, mýdlech, ale i svíčkách a v aromaterapii.

Už jste zkoušeli toto lahodné a úžasné koření? 
Naturálek zdravá výživa pro vás.