Co je lyofilizované ovoce?

Mrazem sušené ovoce, které si zachovává maximální množství chuti, barvy a prospěšných látek. Chutná jako čerstvé ovoce.

Co je lyofilizované ovoce?

Lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce neobsahuje žádný přidaný cukr, ani jiná dochucovadla, je 100 % přírodní. Lyofilizované ovoce prochází speciálním procesem šetrného vymrazování. Oproti klasicky sušenému ovoci si zachovává až 90% původních vlastností, jako je tvar, chuť, barva a vysoký obsah vitaminů, minerálů a vlákniny.

lyofiliz_ovoce1(1)

Proč je lyofilizované ovoce tak oblíbené?

  • Lyofilizované ovoce má opravdovou chuť a vůni ovoce.
  • Plody jsou lehké, křehké a plné zdraví prospěšných látek.
  • Ovoce je maximálně křupavé. Efekt křupnutí je opravdu výrazný.
  • Mrazem sušené je zdrojem téměř stejných nutričních hodnot, jako má ovoce čerstvé.

Mrazem sušené ovoce voní a chutná jako ovoce v původním stavu, často obsahuje i přirozeně se vyskytující zrníčka. Ovoce je zcela bez přidaného cukru, je převážně kyselé. Sladkou chuť mají broskve, jahody a ananas. Rybíz a ostružiny, ale i maliny jsou spíše kyselé. Výborné jsou borůvky.

Jak použít lyofilizované ovoce?

• Jezte samotné, jako zdravé sladké mlsání.
• Přidejte ovoce do smoothie, müsli, jako posypku do jogurtu, nebo kaše.
• Úžasně vypadá a chutná na různých dortech a dezertech.
• Pokud lyofilizované ovoce namočíte do vody, můžete jej použít podobně jako ovoce čerstvé.
• Lahodný je i čaj se sušeným ovocem, přidat jej můžete i do lahve s vodou.
• Přimíchejte do domácí zmrzliny, nebo jako posypku na nanuky a zmrzlinu.

Lyofilizované ovoce je lehké jako pírko. Pozor si dejte při jeho přímé konzumaci, pokud si hlídáte váhu, nebo obsah cukru. Při stejném množství čerstvého a lyofilizovaného ovoce, dostanete do těla mnohonásobně větší množství živin, a to včetně cukru.

Rozdíl mezi tradičním sušení a sušením mrazem

Tradiční sušení probíhá v teple, v sušičce. Teplem bohužel ale ztrácí především barvu a tvar, ale často i chuť ovoce chuť a vůni. Aby bylo ovoce chutné a déle vydrželo, může dojít k doslazování cukrem, který působí jako konzervant a dalšímu dochucování například olejem.  Klasicky sušené ovoce často zcukernatí, při špatném skladování se na něm mohou tvořit i plísně, mnohé prochází navíc procesem síření.

Vybírejte si druhy, které nejsou výrazně dochucované, anebo jsou dochucované přírodně. Mlsejte s rozmyslem a nezapomeňte na správné skladování v suchu. Používejte k přímé spotřebě, i na sladké pečení a vaření. Skvěle se hodí například pro výrobu domácích tyčinek.

Sušení mrazem
Ovoce nejprve prudce zmrazí. Po zmrazení jeho cesta směřuje do sušičky, kde se voda v ovoci mění na páru. Sušení probíhá ve vakuu, kde se odstraní na 95 % vody. Při dalším stupni sušení dochází k postupnému zvyšování teploty a snižování vakua. Proces lyofilizace je poměrně složitý a pracný, zabezpečuje ale zachování nejen cenných látek v ovoci, ale i tvaru, chuti a barvy.

Kde koupit lyofilizované ovoce?

Lyofilizované ovoce seženete nejčastěji v prodejnách zdravé výživy, kde bývá nabídka nejpestřejší. U nás si můžete vybrat hned z několika druhů ovoce. Mezi nejoblíbenější patří lyofilizované borůvky, jahody, maliny a broskve, seženete ale i lyofilizované brusinky, banán, mango a ananas.

Jak lyofilizované ovoce uchovávat?

Po otevření, pokud ovoce nespotřebujete, vždy pečlivě uzavřete sáček, anebo přesypte ovoce do uzavíratelné nádoby. Jakmile by došlo k navlhnutí ovoce snadno ztratí svou křupavost, a to by byla škoda.

Na co si dát pozor?

Lyofilizované ovoce je velmi křehké, snadno se vám rozdrtí na prach. Ani tak nezoufejte a použijte jej jako posypku, nebo jej vmíchejte. Pozor si dejte u přímé konzumace, abyste prach nevdechli.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení