Co je lyofilizované ovoce?

Mrazem sušené ovoce, které si zachovává maximální množství chuti, barvy a prospěšných látek. Chutná jako čerstvé ovoce.

Co je lyofilizované ovoce?

Lyofilizované neboli mrazem sušené ovoce neobsahuje žádný přidaný cukr, ani jiná dochucovadla, je 100 % přírodní. Lyofilizované ovoce prochází speciálním procesem šetrného vymrazování. Oproti klasicky sušenému ovoci si zachovává až 90% původních vlastností, jako je tvar, chuť, barva a vysoký obsah vitaminů, minerálů a vlákniny.

lyofiliz_ovoce1(1)

Proč je lyofilizované ovoce tak oblíbené?

  • Lyofilizované ovoce má opravdovou chuť a vůni ovoce.
  • Plody jsou lehké, křehké a plné zdraví prospěšných látek.
  • Ovoce je maximálně křupavé. Efekt křupnutí je opravdu výrazný.
  • Mrazem sušené je zdrojem téměř stejných nutričních hodnot, jako má ovoce čerstvé.

Mrazem sušené ovoce voní a chutná jako ovoce v původním stavu, často obsahuje i přirozeně se vyskytující zrníčka. Ovoce je zcela bez přidaného cukru, je převážně kyselé. Sladkou chuť mají broskve, jahody a ananas. Rybíz a ostružiny, ale i maliny jsou spíše kyselé. Výborné jsou borůvky.

Jak použít lyofilizované ovoce?

• Jezte samotné, jako zdravé sladké mlsání.
• Přidejte ovoce do smoothie, müsli, jako posypku do jogurtu, nebo kaše.
• Úžasně vypadá a chutná na různých dortech a dezertech.
• Pokud lyofilizované ovoce namočíte do vody, můžete jej použít podobně jako ovoce čerstvé.
• Lahodný je i čaj se sušeným ovocem, přidat jej můžete i do lahve s vodou.
• Přimíchejte do domácí zmrzliny, nebo jako posypku na nanuky a zmrzlinu.

Lyofilizované ovoce je lehké jako pírko. Pozor si dejte při jeho přímé konzumaci, pokud si hlídáte váhu, nebo obsah cukru. Při stejném množství čerstvého a lyofilizovaného ovoce, dostanete do těla mnohonásobně větší množství živin, a to včetně cukru.

Rozdíl mezi tradičním sušení a sušením mrazem

Tradiční sušení probíhá v teple, v sušičce. Teplem bohužel ale ztrácí především barvu a tvar, ale často i chuť ovoce chuť a vůni. Aby bylo ovoce chutné a déle vydrželo, může dojít k doslazování cukrem, který působí jako konzervant a dalšímu dochucování například olejem.  Klasicky sušené ovoce často zcukernatí, při špatném skladování se na něm mohou tvořit i plísně, mnohé prochází navíc procesem síření.

Vybírejte si druhy, které nejsou výrazně dochucované, anebo jsou dochucované přírodně. Mlsejte s rozmyslem a nezapomeňte na správné skladování v suchu. Používejte k přímé spotřebě, i na sladké pečení a vaření. Skvěle se hodí například pro výrobu domácích tyčinek.

Sušení mrazem
Ovoce nejprve prudce zmrazí. Po zmrazení jeho cesta směřuje do sušičky, kde se voda v ovoci mění na páru. Sušení probíhá ve vakuu, kde se odstraní na 95 % vody. Při dalším stupni sušení dochází k postupnému zvyšování teploty a snižování vakua. Proces lyofilizace je poměrně složitý a pracný, zabezpečuje ale zachování nejen cenných látek v ovoci, ale i tvaru, chuti a barvy.

Kde koupit lyofilizované ovoce?

Lyofilizované ovoce seženete nejčastěji v prodejnách zdravé výživy, kde bývá nabídka nejpestřejší. U nás si můžete vybrat hned z několika druhů ovoce. Mezi nejoblíbenější patří lyofilizované borůvky, jahody, maliny a broskve, seženete ale i lyofilizované brusinky, banán, mango a ananas.

Jak lyofilizované ovoce uchovávat?

Po otevření, pokud ovoce nespotřebujete, vždy pečlivě uzavřete sáček, anebo přesypte ovoce do uzavíratelné nádoby. Jakmile by došlo k navlhnutí ovoce snadno ztratí svou křupavost, a to by byla škoda.

Na co si dát pozor?

Lyofilizované ovoce je velmi křehké, snadno se vám rozdrtí na prach. Ani tak nezoufejte a použijte jej jako posypku, nebo jej vmíchejte. Pozor si dejte u přímé konzumace, abyste prach nevdechli.