Vážení zákazníci, z důvodu přechodu na nový ekonomický systém je momentálně náš e-shop pozastaven. Děkujeme za pochopení.

10 trendových diet, které musíte znát

Dieta - slovo, které se stalo téměř módním trendem. V dnešním světě, kde vládne snaha o zdravý a aktivní životní styl, jsou diety stále populárnější. Ale jaké druhy diet jsou právě trendy? V tomto článku vám přinášíme přehled 10 nejaktuálnějších diet, které byste měli znát.

1. Ketogenní dieta KETO

Tato dieta se zaměřuje na snížení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu tuků. Tímto způsobem tělo přechází do stavu ketózy, kdy spaluje tuky namísto sacharidů jako zdroj energie. Ketogenní dieta může pomoci při hubnutí a zlepšování energetických hodnot.

2. Paleo dieta

Inspirovaná stravováním našich předků z doby paleolitu. Tato dieta je postavena na potravinách, které byly dostupné našim předkům - ovoce, zelenina, maso, ryby a ořechy. Paleodietu lze přizpůsobit moderním životním podmínkám a je považována za zdravý a vyvážený stravovací plán.

3. Vegetariánská strava

Vegetariánství je stále populárnější a vede k většímu povědomí o výživě z rostlinných zdrojů. Vegetariáni se vyhýbají masu a rybám, ale mohou konzumovat mléčné výrobky a vejce. Tato strava je spojována s nižším rizikem srdečních chorob a obezity.

4. Veganství

Na rozdíl od vegetariánů se vegani vyhýbají všem živočišným produktům. To znamená, že také nejí maso a ryby, ale navíc odmítají konzumovat mléčné výrobky, vejce, med a výrobky testované na zvířatech. Veganství je spojováno s etickým přístupem k životnímu prostředí a ochraně zvířat.

5. Intervenční půst

Tato dieta se zaměřuje na omezení příjmu potravy po určitém časovém období. Příkladem může být omezení jídla na 8 hodin denně a půst po zbývajících 16 hodin. Intervenční půst může pomoci s hubnutím, zlepšením metabolického zdraví a snížením zánětů v těle.

6. DASH dieta

Tato dieta byla vyvinuta pro snížení vysokého krevního tlaku a je zaměřena na konzumaci potravin bohatých na draslík, vápník, hořčík a vlákninu. DASH dieta zdůrazňuje ovoce, zeleninu, celozrnné produkty, nízkotučné mléčné výrobky a ořechy.

7. Mediterránská strava

Inspirována stravováním oblasti Středozemního moře. Mediterránská strava klade důraz na konzumaci ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin, olivového oleje a ryb. Tato strava je spojována s nižším rizikem srdečních chorob a zlepšením kognitivních funkcí.

 

8. Flexitariánská strava

Flexitariáni jsou jedinci, kteří přistupují k vegetariánství jen částečně. To znamená, že konzumují převážně rostlinnou stravu, ale občas si dopřejí maso nebo ryby. Flexitariánská strava je považována za flexibilní a udržitelnou alternativu.

9. Bezlepková strava

Tato strava je určena pro jedince s celiakií, což je autoimunitní onemocnění způsobené přecitlivělostí na lepek. Bezlepková strava vyžaduje vynechání jakéhokoli potravinového zdroje lepku, jako je pšenice, ječmen a žito.

10. Kombucha dieta

Kombucha je fermentovaný nápoj, který je oblíbený pro své probiotické vlastnosti. Kombucha dieta spočívá v pravidelném pití tohoto nápoje a je spojována s detoxikací těla, posílením imunitního systému a zlepšením trávení.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z těchto diet, je důležité si uvědomit, že každý člověk je jedinečný a měl by si najít stravovací plán, který mu vyhovuje nejlépe. Pamatujte, že zdravá strava by měla být vyvážená, pestrobarevná a obsahovat dostatek živin.